Faktem jest to, że w dzisiejszych czasach jeśli tylko ktoś chce, to bez problemu może kupić substancje psychoaktywne. Mimo tego, że większość osób wie, jakie skutki może mieć ich zażywanie, to w ogóle się tym nie przejmują. Część osób uważa, że nie mają żadnego problemu. Takie środki mają jednak bardzo duży wpływ na cały organizm, a w szczególności na naszą świadomość. Uzależnić można się bardzo szybko.

Czy z narkomanii można się wyleczyć?

ośrodek uzależnień od narkotykówW życiu nigdy nie wiemy, kogo spotkamy i co się wydarzy. Wiele osób mimo tego, że wcześniej nie miała kontaktu z substancjami psychoaktywnymi, pod wpływem namowy znajomych próbuje danego środka. Młodzi ludzie są pod większym wpływem grupy rówieśniczej i często robią różne rzeczy, aby nie zostać odrzuconym. Dorośli natomiast zażywają narkotyki, aby zmniejszyć stres lub lepiej się bawić. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych środków, których działanie nie jest do końca znane. Czasem jedno zażycie prowadzi do uzależnienia. Jeśli chcemy podjąć leczenie, musimy znaleźć dobry ośrodek uzależnień od narkotyków. Tam pracują doświadczeni terapeuci, którzy na pewno nam pomogą. Na teren ośrodka nie mogą wchodzić postronne osoby, aby nie zakłócać przebiegu terapii, która zaczyna się od detoksu. Każdy pacjent musi go przejść, aby oczyścić organizm z toksyn. Dopiero później, gdy człowiek jest całkowicie świadomy, można rozpocząć właściwą terapię. Prowadzona jest ona w sposób indywidualny i grupowy.

Bardzo wiele osób nie myśli o konsekwencjach zażywania środków psychoaktywnych. Wydaje im się, że będą się świetnie czuli przez cały czas. Wcale jednak tak nie jest i odczuwają jedynie silny przymus zażycia danej substancji. Potrzebna jest profesjonalna pomóc, ponieważ z takim nałogiem sam jeszcze nikt nie wygrał. W dobrym ośrodku prowadzona jest kompleksowa terapia, która pozwala na powrót do normalnego życia.