W zgrzewaniu liniowym wykorzystuje się specjalne elektrody. Cechą charakterystyczną tych elektrod jest to, że mają one kształt krążków. Elektrody są w stanie obracać się ruchem jednostajnym. Dzięki temu możliwe jest wykonanie mechanicznego przesuwu.

Zastosowanie elektrod płaskich w zgrzewaniu garbowym

niezawodne zgrzewarki punktoweTę metodę stosuje się zwłaszcza w przypadku łączenia ze sobą blach. To właśnie zgrzewanie liniowe umożliwia szczelne połączenie ze sobą elementów blaszanych. Możliwe jest też połączenie rur ze szwem, dzięki wykorzystaniu tej metody łączenia materiałów. Oprócz tego łączone są pojemniki, połączenia kształtowe – trzeba pamiętać, że są to materiały, z których korzysta się na co dzień w wielu gałęziach przemysłu. Odmianą zgrzewania punktowego jest zgrzewanie garbowe. Takie niezawodne zgrzewarki punktowe można kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych. Zgrzewanie garbowe polega na tym, że wykorzystuje się tutaj garby służące do usztywniania. Usztywniane są oczywiście części, które wykonane zostały z cienkich blach. Sam garb ma kształt kulistej czaszy. Wykorzystuje się tutaj elektrody płaskie czyli inaczej płytowe. To one dociskają części i powodują miejscowe nagrzanie blach, a dokładniej wcześniej powstałych garbów na tych blachach. To wszystko sprawia, że można uzyskać zgrzeiny punktowe. Bardzo ważne jest to, by garby były sztywne! Muszą być one na tyle sztywne, by możliwe było ich częściowe zgniecenie. Tylko wtedy zgrzewanie garbowe będzie miało jakikolwiek sens, a połączenie między materiałami będzie trwałe.

W zgrzewaniu tarciowym jeden ze zgrzewanych elementów wprawiany jest w ruch i obraca się wraz z wrzecionem. Możliwe jest też wprowadzenie obu elementów w ruch – chodzi tutaj o wykonywanie ruchu obrotowego. Inną opcją jest ruch obrotowy wkładki znajdującej się między zgrzewanymi elementami.