Rowery górskie przeznaczone są do jazdy po wymagających trasach i trudnym terenie, często także w niesprzyjających warunkach pogodowych. Aby w pełni wykorzystać potencjał rowerów tego typu, należy zamontować w nich odpowiednie ogumienie.

Jakie opony do roweru wybrać?

opony do roweru mtbOpona oponie nierówna. W zależności od naszych oczekiwań, techniki jazdy, warunków atmosferycznych i rodzaju podłoża, po którym będziemy się poruszać, zaleca się stosować odpowiedni rodzaj opony. Istnieje wiele kryteriów, jakimi należy się kierować podczas wybierania opony do roweru MTB. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jej szerokość. Dla osób, którym nie zależy im na biciu rekordów prędkości często poleca się szerokie opony, które zwiększają przyczepność, manewrowość i bezpieczeństwo kosztem większej siły potrzebnej do osiągnięcia dużych prędkości na trasie. Nie są przez to zbyt popularne wśród zawodowych sportowców i osób uprawiających bardziej wyczynową jazdę. Istotną cechą opony górskiej są jej wzmocnienia i zastosowana mieszanka gumy. Na górskiej trasie natkniemy się na ostre kamienie, wystające korzenie i tym podobne niebezpieczeństwa. Opona narażona jest na uszkodzenia zwłaszcza podczas pokonywania ostrych zakrętów, dlatego w oponach górskich stosuje się różnego rodzaju wzmocnienia boczne. Należy pamiętać, że im bardziej solidne jest takie wzmocnienie, tym bardziej masywna będzie sama opona, co bezpośrednio wpływa na komfort jazdy. Bardzo częstą praktyką jest stosowanie twardszych i jednocześnie trwalszych mieszanek na oponie tylnej, z kolei miękka guma opony przedniej zapewnia lepszą przyczepność zwłaszcza na śliskiej nawierzchni. Przedni bieżnik powinien zapewniać dobre prowadzenie, stabilność i przewidywalność na zakrętach, natomiast z tyłu gwarantować większy opór toczenia, co pozwoli łatwiej się rozpędzić.

Jak widać kryteriów odnośnie wyboru odpowiedniej opony górskiej jest wiele, a samych rodzajów takich opon jest jeszcze więcej. Jeśli nie mamy pewności, czy nasz wybór jest trafny, w specjalistycznych sklepach rowerowych z pewnością doradzi nam ktoś z obsługi.