Nie każda praca wymaga długoletniego doświadczenia i wykształcenie, ponieważ na niektórych posadach liczą się cechy charakteru. W przypadku opiekunek ważna jest empatia i cierpliwość, ponieważ ludzie ciężko chorzy często są niezdolni do samodzielnego funkcjonowania. 

Kto może być opiekunem osoby starszej?

wykwalifikowane opiekunka osób starszych niemcyWspółpraca z ludźmi zawsze jest najcięższa, ponieważ każdy może mieć zły dzień, lub zwyczajnie nie mieć ochoty na kontakt z drugim człowiekiem. Nie inaczej jest w pracy opiekunki, która musi się kompleksowo zająć starszą osobą, która na pewno ma już jakieś przyzwyczajenie i pewne charakterystyczne zachowania będące niezrozumiałe dla innych. Jeżeli interesuje nas praca jako wykwalifikowane opiekunka osób starszych Niemcy są państwem, w którym zarobimy najwięcej na takiej posadzie. Każdego roku do naszego zachodniego sąsiada przyjeżdża kilkanaście tysięcy opiekunek, które mają opinię pracowitych i sumiennych pracowników. Nic dziwnego, że to głównie Niemcy poszukują naszych pracowników w tym sektorze, ponieważ jesteśmy gotowi pracować za niższą stawkę niż ich rodacy, bo nadal się nam to opłaca dzięki obcej walucie. Do pracy w Niemczech są wysyłane przede wszystkim kobiety w wieku między czterdzieści a sześćdziesiąt lat, gdyż są najlepszymi pracownikami. Wykwalifikowane opiekunki mają już za sobą przynajmniej kilka lat pracy na podobnym stanowisku, więc nie wymagają żadnego szkolenia. Ci, którzy znają język niemiecki, mogą liczyć na nieco większe zarobki, które są satysfakcjonujące.

Dla wielu osób, nawet konieczność ciągłych wyjazdów zagranicę na kilka tygodni nie są aż tak wielką przeszkodą, ponieważ zarobki na jakie mogą liczyć, z nawiązką im to rekompensują. Dzięki obcej walucie, Polacy w Niemczech zarabiają nawet cztery razy więcej niż w kraju.