Palety transportowe są wykorzystywane do transportu materiałów w wielu dziedzinach przemysłu. Dzięki nim można łatwo załadować i rozładować wszelkiego rodzaju produkty o unormowanych rozmiarach. Palety w łatwy sposób można załadować wózkiem, który ma specjalnie do tego przystosowane widły.

Wykorzystanie maszyn do produkowania palet

maszyny do produkcji paletPalety mają różne konstrukcje jednak wszystkie są w mniej więcej podobny sposób zbudowane. Najczęściej mają wymiar kwadratu o boku równym jeden metr. Zbija się je z desek ułożonych w taki sposób aby tworzyły płaski pomost, wzmocniony krzyżowo innymi deskami. Pod pomostem utrzymuje się przestrzeń w taki sposób, aby zmieściły się tam widły wózka widłowego. Palety można zbijać ręcznie, ale tak naprawdę, żeby osiągnąć dobrą wydajność firmy produkujące palety robią to maszynowo. Wszystkie maszyny do produkcji palet zwiększają wydajność pracy. Za ich pomocą w ciągu godziny można zbić dziesiątki palet, czego nie dałoby się osiągnąć poprzez zbijanie ich w sposób ręczny. Największe maszyny to prawdziwe ciągi produkcyjne, które przeprowadzają cały proces automatycznie, wystarczy im tylko podać na wejściu odpowiednie materiały. W mniejszych zakładach pracy wykorzystuje się pojedyncze maszyny obsługiwane ręcznie, nie mają one wprawdzie takiej wydajności, ale są dużo tańsze niż ich większe odpowiedniki. Przy takich maszynach osobno obsługuje się proces cięcia i zbijania palet, a do każdej maszyny zanosi się materiały ręcznie.

Duże zapotrzebowanie na palety powoduje, że jest ogromne zainteresowanie także paletami używanymi. Wiele z nich w dalszym ciągu jest odpowiednia, a większość wystarczy tylko zreperować w prosty sposób, aby pełniły swoją funkcje jeszcze przez jakiś czas. Palety były w końcu projektowane jako produkt wielokrotnego użytku.