Współczesne rębaki do drewna to konstrukcje bardzo przemyślane pozwalające na pracę niemal w każdych warunkach terenowych. Mobilność rębaków ma zasadnicze znaczenie dla ich popularności. Wszelkie usługi można wykonywać bezpośrednio w terenie co ogranicza koszty i czas pracy. Świetnym przykładem takiego urządzenia jest rębak ciągnikowy.

Rębaki napędzane wałem odbioru mocy

rębak do ciągnikaDobry rębak do ciągnika musi być bezpieczny w obsłudze i wydajny. Tego oczekują nabywcy i trzeba przyznać mają z czego wybierać gdyż oferta producentów jest bardzo rozbudowana. Rębaki ciągnikowe dla profesjonalnych odbiorców przybierają czasami ogromne rozmiary i posiadają olbrzymie parametry robocze. Duża grupa tych urządzeń posiada jednak najczęściej spotykane parametry zamykające się w maksymalnej średnicy przetwarzanego materiału do 15 cm. Rębaki współpracujące z ciągnikami aby osiągać optymalne wydajności oraz aby nie uległy awarii muszą mieć ściśle dopasowane obroty robocze do minimalnych obrotów silnika traktora oraz jego mocy. Rębaki tego typu integruje się z ciągnikiem za pomocą trójpunktowego układu zawieszenia tworząc bardzo zgraną, kompaktową jednostkę roboczą zdolną do wykonywania zadań w trudnym terenie. Nowoczesne rębaki ciągnikowe posiadają wiele ciekawych rozwiązań mających wpływ na jakość i bezpieczeństwo pracy operatora. Można wymienić napędzane hydraulicznie obrotowe wałki wprowadzające, szerokie, składane leje podawcze, sprzęgło. Najlepsze z nich zaopatrzone są w cyfrowe panele sterujące umożliwiające precyzyjne ustawienia i szybką ich zmianę.

Rębaki ciągnikowe są zaopatrywane w tarczowe lub bębnowe mechanizmy tnące. Klient ma więc możliwość doboru nie tylko parametrów pracy lecz i preferowanych podzespołów roboczych. Należy podkreślić, że proponowane przez producentów urządzenia to konstrukcje bardzo solidne i trwałe, wykonane z najlepszych materiałów.