Rolnicy zajmujący się hodowlą bydła (zwłaszcza mlecznego) doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie żywienie takich zwierząt. Dlatego przygotowują dla krów specjalne pasze objętościowe kiszone. W przypadku ferm wielkotowarowych jest to konieczne nawet przez cały rok, bo krowy nie mają dostępu do pastwiska (nie wychodzą poza oborę).

Znaczenie różnych kolorów folii do kiszenia

folia do balotówAby przygotować taką paszę objętościową kiszoną, konieczne jest zastosowanie folii kiszonkarskiej. I tu pojawia się często problem z wyborem. Na polskim rynku można znaleźć folie, które mają nie tylko różne długości, szerokości, ale także inne grubości i kolory. Te ostatnie są szczególnie ważne. Okazuje się, że kiszenie czyli proces fermentacji przebiega inaczej w foliach przezroczystych, ciemnych czy białych. Taka folia do balotów powinna być wybierana roztropnie. Obecnie większość folii kiszonkarskich posiada filtry UV, które zabezpieczają przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Promienie UV zakłócają proces fermentacji. Raczej nie należy stosować folii przezroczystych, które mogą zostać zniszczone przez zwierzęta – i nie chodzi tutaj tylko o krowy, ale również o ptaki, które bez problemu zauważą, że w środku folii znajduje się np. kukurydza. Najlepiej odbija światło słoneczne kolor biały. Inwestycja w taką folię jest dobrym pomysłem, ponieważ kiszonka nie będzie się przegrzewać (jeśli jest wystawiona na działanie promieni słonecznych).

Kolory ciemne, a już z pewnością czarny, nie odbijają promieniowania słonecznego, więc szybko się nagrzewają. Najczęściej wybierane są folie nieprzezroczyste w kolorze białym lub zielonym. Folia musi mieć odpowiednią grubość, by nie dochodziło do jej łatwego rozrywania (wtedy powietrze miałoby dostęp do kiszonki i zaburzałoby procesy fermentacyjne).