Istnieją różne szkoły terapeutyczne. Każdy psychoterapeuta ma swój własny warsztat i metody pracy. Oczywiście nie każda technika psychoterapeutyczna musi działać dobrze na danego pacjenta. Wszytko zależy od indywidualnych potrzeb. Jedną z powszechnie uznanych metod leczenia rozmaitych zaburzeń psychicznych i problemów życiowych są tak zwane ustawienia rodzinne, o których krótko opowiemy w dzisiejszym artykule.

Na czym polegają ustawienia rodzinne?

ustawienia rodzinne - warszawaPsychoterapia to sprawdzona i skuteczna metoda leczenia wszelkiego rodzaju zaburzeń psychicznych i rozwiązywania problemów. Istnieją rozmaite szkoły psychoterapii. Trudno je dokładnie zliczyć. Do najpopularniejszych nurtów psychoterapeutycznych należą terapia poznawczo-behawioralna, terapia psychodynamiczna oraz systemowa. W tym artykule bliżej przyjrzymy się terapii systemowej. Zakłada ona, że każdy z nas jest integralna częścią jakiegoś sytemu, który wpływa na nasze zachowanie, uczucia i myśli. Terapia systemowa sprawdza się zatem w przypadku problemów małżeńskich, rodzinny oraz zaburzeń zachowania u dzieci. Nie brakuje różnych alternatywnych metod psychoterapii. Niektórzy specjaliści preferują ustawienia rodzinne – Warszawa to miasto, w którym bez większego problemu można z takiej formy terapii skorzystać. Na czym ona polega? Ustawienia rodzinne odbywają się w grupie obcych sobie ludzi. Pacjent ustawia określone osoby na scenie. Mają one symbolizować poszczególnych członków jego rodziny.

Metoda ustawień rodzinnych cieszy się dosyć dużą popularnością. Wielu uważa, ze przynosi ona pozytywne efekty, pozwala uporać się z traumą, a ponadto też poszerza świadomość i zmniejsza napięcie psychiczne. Metoda ta opiera się na teorii wiedzącego pola. Obca osoba ustawiona w określonym miejscu może symbolizować któregoś z członków rodziny.