Pracuję od bardzo wielu lat w bibliotece miejskiej, w której pełnię aktualnie funkcję starszego bibliotekarza. Biblioteka jest zarządzana przez miasto, w którym się znajduje. Jest do w sumie kompleks bibliotek, składający się z czterech placówek ulokowanych na terenie naszej gminy. Nasza biblioteka jest największa i nadrzędna na pozostałymi. Tutaj o wszystkim decydujemy i zajmujemy się administracją całościowo.

Wprowadzamy izbę regionalną ze strojami ludowymi

stroje ludoweRok i kilka miesięcy temu burmistrz wyszedł z inicjatywą o wprowadzanie izby regionalnej do naszej biblioteki. Miałoby to być coś na wzór małego muzeum ale również miało dawać możliwość wypożyczania naszych cennych historycznych zbiorów. Mieliśmy ich bardzo dużo, najwięcej modeli to nasze lokalne stroje ludowe. Bardzo kolorowe i ozdobione licznymi haftowanymi wzorami. Poza naszymi lokalnymi egzemplarzami w swoich zbiorach biblioteki posiadały również takie modele jak: stroje łęczyckie, stroje opoczyńskie, stroje piotrkowski zwane też wolborskie, stroje sieradzkie, stroje wieluńskie. Z rodzajów małopolskich strojów posiadaliśmy: stroje częstochowski, stroje kielecko-włoszczowskie, najbardziej znane stroje krakowskie, stroje Lachów sądeckich, stroje opoczyńskie, stroje radomskie, stroje rzeszowskie, stroje sandomierskie, stroje świętokrzyskie, stroje wilanowskie jak również stroje zagłębiowskie. Wszystkie te stroje występowały w modelach zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, niektóre z nich zawierały również do kompletu egzemplarze dedykowane dla dzieci.

Stroje były jak najbardziej kompletne i unikatowe na skalę krajową. Większość z nich stanowiły datki od lokalnej ludności z naszej gminy. Było ich bardzo wiele. Każdy mieszkaniec mógł taki strój od nas wypożyczyć na specjalne okazje.