Kiedy poszukujemy jakichkolwiek informacji, które dotyczą w większym lub w mniejszym stopniu przeszłości, zwykle dysponujemy dość szerokimi możliwościami, by je odnaleźć. Często w zależności od tego, jakich informacji potrzebujemy, powinniśmy korzystać odpowiednio zróżnicowanych źródeł. Sporym wyborem dysponujemy w momencie, gdy chcemy znaleźć informacje na temat naszych przodków.

Historia naszych przodków

szukanie przodków w PolsceW ostatnim czasie coraz więcej osób chce dowiedzieć się czegoś więcej na temat swoich przodków. Po pierwsze, wiedzę w pewnym stopniu możemy pozyskać od żyjącej rodziny, ale zwykle nie jest to źródło, w którym wyczerpiemy temat. Często okazuje się bowiem, że nasi dziadkowie nie posiadają informacji o losach swojej rodziny, a na pewno nie wszystkich. Nie ma w tym niczego zaskakującego, ponieważ jeszcze kilka pokoleń temu mieliśmy do czynienia z rodzinami wielodzietnymi, gdzie mimowolnie po pewnym czasie kontakt ograniczał się do jakiejś części bliskich osób. Szukanie przodków w Polsce cieszy się coraz większą popularnością w dużej mierze ze względu na narzędzia, jakimi obecnie dysponujemy w tym zakresie. Dostępność internetu i różnych stron internetowych zrzeszających społeczność i pozwalających nam budować drzewo genealogiczne i poszukiwać drzew, które mają z naszym części wspólne, daje nam niekończące się możliwości, jeśli chodzi o pozyskiwanie ważnych dla nas informacji.

Oczywiście, poza metodami, które są nam udostępnione przez dość powszechny dostęp do internetu, do naszej dyspozycji zawsze pozostają również wszelkiego typu archiwa. Niezwykle cenne są zwłaszcza archiwa miejskie, regionalne czy też powiązane z parafiami. Zwykle w miejscach tego typu znajdziemy dokumenty opisujące zdarzenia, w których udział mogli brać nasi przodkowie.