Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, czy niemowlę powinno spać na poduszce. W sklepach znaleźć można różnego rodzaju produkty, które nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Należy zdawać sobie sprawę, iż niemowlę nie potrzebuje żadnej poduszki, wystarczy odpowiedni materac, by stworzyć dziecku właściwe warunki do odpoczynku oraz prawidłowego rozwoju.

Wskazania do stosowania poduszek na płaską główkę

specjalna poduszka na płaską główkęStosowanie poduszek może negatywnie wpłynąć na rozwój malucha, krępować jego ruchy. Może to skutkować trudnościami z odwracaniem główki. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy konieczna jest specjalna poduszka na płaską główkę. Stosowanie tego typu produktów powinno być jednak zalecone przez fizjoterapeutę lub lekarza. Spłaszczenie główki wynika z różnych przyczyn, często winna jest temu asymetria lub spędzanie zbyt dużej ilości czasu w jednej pozycji. Ważne jest zatem, by udać się do specjalisty zawsze wtedy, kiedy zauważymy niepokojące sygnały. Jeśli lekarz zleci stosowanie tego typu produktu należy wybrać wyrób medyczny, który zmniejsza punktowy nacisk na tył główki dziecka. Rozkłada obciążenie na większą powierzchnię. Produkt taki wyposażony jest w specjalne okrągłe zagłębienia pośrodku, które zapobiegają spłaszczeniu główki, przewracają prawidłowy kształt w przypadku, kiedy deformacje już wystąpiły. Specjalistyczne produkty są bezpieczne i zdrowe, wykonane z miękkich oraz wygodnych materiałów. Rodzice, którzy są zaniepokojeni kształtem głowy swojej pociechy, powinni jak najszybciej zdiagnozować problem.

W wielu sytuacjach pomocna okazuje się poduszka, która skutecznie radzi sobie z problemem spłaszczenia ułożeniowego główki malucha. Właściwie z dobrany produkt zapobiega pojawieniu się nieprawidłowości, nie krępuje swobody ruchów, sprawia, że dziecko może poruszać głową i szyją. Przywraca prawidłowy kształt głowy malucha.