Od ponad roku nasza rzeczywistość została wywrócona do góry nogami, ponieważ żyjemy w pandemii, która skutecznie ograniczyła nasz swobody. Kiedyś maseczki nosiliśmy tylko w sezonie grzewczym, a obecnie musimy je zakładać codziennie, choć są one inne.

Przed czym chroni nas maska z filtrem?

maski z filtrem ffp3Koronawirus sprawił, że nie możemy sobie pozwolić na swobodne przebywanie w miejscach publicznych bez maseczki, ponieważ wirus przedostaje się drogą kropelkową. Zatem każdy z nas musi mieć na twarzy maskę, choć nie jest powiedziane jaka ona musi być. W związku z tym każdy z nas może wybrać dowolny model spośród powszechnie dostępnych. Na rynku znajdziemy maski jednorazowe i wielorazowe, które mają odmienną skuteczność. Przeważnie wybierane są wielorazowe bawełniane lub jednorazowe chirurgiczne, ale najlepszą jakość  skuteczność mają maski z filtrem FFP3, które kupimy w każdej aptece, sklepie medycznym czy w internecie. Są to maski, które przeznaczone są dla personelu medycznego oraz osób pracujących z pacjentami. Ich filtracja jest określona na poziomie dziewięćdziesięciu dziewięciu procent, zatem niemalże całkowicie nas chronią przez ewentualnym zakażeniem. Jest to model, który powinny nosić osoby starsze, z chorobami układu oddechowego, dzieci lub kobiety w ciąży. Jednak aby ich skuteczność była tak wysoka, to konieczne jest właściwe ich noszenia. Przede wszystkim muszą dokładnie przylegać do twarzy i zasłaniać usta oraz nos. Tylko wtedy będziemy oddychać przez filtr, a więc wirus będzie zatrzymany.

Ceny masek z filtrem FFP3 kształtują się na poziomie około dwóch – trzech złotych, w zależności od miejsca, w jakim dokonujemy zakupu. Jeżeli kupimy maseczki w zestawie kilku lub kilkudziesięciu sztuk, to na pewno dodatkowo zaoszczędzimy kilka złotych.