Od kiedy Polska należy do Unii Europejskiej, musi trzymać się wyznaczonych norm bezpieczeństwa podczas pracy. Szczególnie wlicza się w to praca na dużych wysokościach. Dzięki temu pracownicy są zabezpieczeni przed upadkiem. Aby móc to zapewnić pracownikom stosuje się siatki zabezpieczające. Możemy je podzielić na siatki do zabezpieczeń poziome, a także siatki do zabezpieczeń pionowe.

Siatki zabezpieczające podczas prac wysokościowych

siatki zabezpieczające przed upadkiem z wysokościPionowe siatki zazwyczaj wykorzystywane są na rusztowaniach, aby pracownik, który straci równowagę mógł się jej złapać. Siatki zabezpieczające przed upadkiem z wysokości są bardzo wytrzymałe, dlatego nie ma problemu z takimi rzeczami. Pionowe siatki mocuje się za pomocą specjalnych klipsów do rusztowań. Są one mocne i mogą utrzymać trzysta kilogramów. Dzięki temu nie upadną również narzędzia i inne rzeczy. Siatki poziome są dla bardziej zaawansowanych prac, często z dostępem linowym. Taką siatkę rozpina się na słupkach pod miejscem, w którym wykonuje się prace. Jest to ostatni rodzaj zabezpieczenia, poneiważ jeśli pracownik spadnie, zostanie złapany przez sieć. Jego upadek zostanie całkowicie zamortyzowany, dzięki czemu nie będzie ryzyka upadku. Jest jeszcze siatka dachowa, która zabezpiecza podczas pracy na płaszczyznach tego typu. Można po nich chodzić, bez ryzyka, że na poszyciu dachowym się poślizgniemy i upadniemy. Jest to dobre zabezpieczenie.

Siatki zabezpieczające są używane przez wielu ludzi, nie tylko budowlańców. Liczy się to, aby były wykonane z mocnej liny, która nie pęknie wtedy, kiedy będzie najrzadziej potrzebna. Mając takie siatki trzeba sprawdzać, czy na pewno są tak wytrzymałe, jak powinny. Warto robić przegląd raz na pół roku i zawsze po sezonie zimowym, szczególnie po jej długotrwałym przechowywaniu.