Każdy surowiec, zanim zostanie użyty podczas produkcji, powinien zostać odpowiednio przetestowany. Jest to bowiem jedyny sposób na to, aby uniknąć różnego rodzaju problemów z już powstałym produktem. Do takich testów wykorzystywane są specjalne maszyny, również w wersji przenośnej.

Zalety twardościomierzy przenośnych

twardościomierz przenośnyWłaściciele zakładów produkcyjnych robią wszystko, aby uniknąć występowania przypadków wad fabrycznych produkowanych przez siebie produktach. Najlepsze rezultaty jedynka można uzyskać, gdy testuje się używane podczas produkcji surowce. W szczególności jest to ważne w przypadku surowców, od których wymagana jest przede wszystkim wytrzymałość, takich jak stal czy też guma techniczna. Do testowania wykorzystuje się głównie tak zwane maszyny wytrzymałościowe, takie jak twardościomierz przenośny. Używanie tego rodzaju maszyn jest bardzo proste – maszyna to bowiem porostu wprowadza końcówkę sondująca w próbkę surowca, dzięki czemu można sprawdzić, jak duże obciążenia jest w stanie znieść dany surowiec. Twardościomierz jak łatwo wywnioskować po samej nazwie, służy przede wszystkim do badania twardości surowców. Coraz popularniejsze są te maszyny wytrzymałościowe, które można bez problemu transportować. Dzięki temu badanie twardości surowców może być wykonywane w praktycznie dowolnym miejscu zakładu produkcyjnego. Przy wyborze odpowiedniej maszyny tego typu przede wszystkim należy brać pod uwagę dokładność danej maszyny, która powinna być jak największą, aby używanie twardościomierza w ogóle miało większy sens, oczywiście gdy mowa o zastosowaniach profesjonalnych.

Badania jakości surowców są tak naprawdę jedynym sposobem na to, aby ustrzec się przed problemami związanymi z powstałym produktem. Do badania takich surowców wykorzystywane są tak zwane maszyny wytrzymałościowe. Co ciekawe są one dostępne także w wersji przenośnej, co znacznie ułatwia ich stosowanie.