Od wielu lat w budynkach użyteczności publicznej szyby okienne okleja się specjalnymi foliami. Mają one różne właściwości i zastosowania, ale są konieczne dla bezpieczeństwa i zachowania równowagi termicznej pomieszczeń. Obecnie coraz częściej folią okleja się również szyby w domach jednorodzinnych. Dlaczego okleja się szyby wyjaśniamy poniżej.

Oklejenie szyby nadaje jej nowych właściwości

dokładne oklejanie szyb w warszawieW biurowcach, wieżowcach czy też budynkach użyteczności publicznej szyby okleja się kilkoma rodzajami folii. Najczęściej stosowane są folie ochronne, antywłamaniowe i przeciwsłoneczne. Te pierwsze nadają szybie wysokiej odporności w przypadku jej przypadkowego rozbicia. Szyba pozostanie jednolitą konstrukcją a szkło nie przemieści się po pomieszczeniu w sposób niekontrolowany. Właściciele domów jednorodzinnych również mogą zdecydować się na dokładne oklejanie szyb w Warszawie jedną z wymienionych powyżej folii. Decydując się na folię antywłamaniową, czyli taką jeszcze lepszą folię ochronną, uniemożliwimy rozbicie szyby w oknie i przedostanie się przez nią do środka. Jednak zarówno w dużych wieżowcach jak i w domach jednorodzinnych szyby okleja się najczęściej folią przeciwsłoneczną. Ogranicza ona promienie UV, ale wpływa również na przenikalność cieplną szyby a co za tym idzie na nagrzewanie się pomieszczeń wystawionych na dużą ekspozycję promieni słonecznych. Taka folia doskonale sprawdza się w oknach o dużej powierzchni.

Dzisiaj nie musimy montować w oknach rolet antywłamaniowych czy takich, którymi zaciemniamy pomieszczenia. Wszystkie te właściwości zapewni nam odpowiednio dobrana folia, której koszt montażu jest o wiele niższy od kosztu zamontowania rolet czy żaluzji. Folia może spełniać jednocześnie kilka funkcji, a wszystko zależy od tego, jakich korzyści oczekujemy.