Od wielu lat borykałam się z problemem rosnącej ilości zdjęć i innych danych na komputerze. Rozważyłam już chyba wszystkie warianty przechowywania danych, aż w końcu trafiłam na idealne. W mojej ocenie takim właśnie jest umieszczenie danych w prywatnej chmurze.

Dane w prywatnej chmurze

chmury prywatneIlość danych cyfrowych, jakie muszę przechowywać, jest ogromna i rośnie z miesiąca na miesiąc. Głównie są to zdjęcia, które przywożę z wyjazdów. Chociaż po każdym powrocie do domu, staram się posortować i wybrać tylko te najlepsze zdjęcia, ich ilość jest zdumiewająco duża. Podobnie sprawa wygląda z dokumentacją mojej działalności. Co miesiąc generuję nowe dokumenty. Dawniej przechowywałam wszystkie pliki na dysku komputera i na twardym dysku zewnętrznym. Przerażała mnie jednak myśl o awarii któregokolwiek z nich. W końcu usłyszałam o rozwiązaniach w chmurze. Wtedy zaczęłam się zastanawiać, czy moje dane będą tam, gdzieś daleko w Internecie, bezpieczne. Kolega uświadomił mnie, że będą całkowicie bezpieczne, jeśli zdecyduję się na chmury prywatne. Mając pewność, że nikt poza mną nie będzie miał dostępu do moich plików, zdecydowałam się na wykupienie przestrzeni dyskowej w chmurze i jestem bardzo z tego zadowolona. Dane są zabezpieczone hasłem, mam do nich dostęp z każdego miejsca na świecie, bez konieczności noszenia ze sobą twardego dysku. Dodatkowo zawartość chmury automatycznie aktualizuje się, tuż po wykonanych przeze mnie lokalnych zmianach w plikach.

Posiadanie przestrzeni dyskowej w formie prywatnej chmury jest rozwiązaniem, które poleciłabym każdemu – czy to osobie prywatnej czy przedsiębiorcy. Dane są w niej bezpieczne i nie zostaną przez przypadek usunięte. Dodatkowo chmura umożliwia dostęp do plików z dowolnego miejsca i komputera (także telefonu!).