Dla myśliwych czy entuzjastów broni palnej, zwykła luneta z krzyżem i lekkim powiększeniem w zupełności wystarczy do użytkowania broni. Większość zaawansowanych technologicznie dodatków zwyczajnie nie ma wtedy zastosowania. Inaczej jest w mojej pracy, podczas ochrony vip-ów jako strzelec osłaniający grupę ochroniarzy z dystansu.

Zaawansowana optyka dla zawodowca

lunety celowniczePorządne urządzenie optyczne do broni to podstawa w tej pracy. Nawet jeśli nie mam konieczności użycia broni przez dłuższy czas, lunety celownicze o dużym zasięgu pozwalają na lepszą obserwację chronionego obszaru niż zwykła lornetka. Również koledzy czują się o wiele pewniej, wiedząc iż mam dobry widok na obszar i mogę reagować sprawnie na ich komunikaty i na odwrót. Do strzelania na dużym dystansie najlepsze są lunety z dobrze oznakowanym krzyżem celowniczym, łącznie z siatką opadania kuli. Dla zwykłego strzelającego jest to nieistotne, ale na odległościach na jakich zwykle pracuję, należy brać pod uwagę wpływ grawitacji i wiatru na tor lotu kuli, a taka siatka znacznie ułatwia dokładne wycelowanie strzału, nawet w trudnych warunkach i przy zastosowaniu mocniejszej amunicji, mającej większy odrzut niż standardowa. Niezmiernie przydatne bywają również nakładki kontrastowe i przyciemniające, szczególnie podczas długiej obserwacji przez lunetę. Kontrastowe nakładki mniej męczą oczy i dają lepszy obraz przy słabym świetle, a przyciemniające nakładki chronią oczy przed słońcem i ułatwiają strzelanie nawet mając słońce przed sobą.

Dodatkowo nie odbijają światła, więc ryzyko ujawnienia pozycji nie jest żadnym problemem. Oczywiście, takie urządzenie i dodatki nie należą do najtańszych akcesoriów, aczkolwiek są one wysokiej jakości, więc i cena jest odpowiednia. Mimo to, są warte swojej ceny.