Warsztaty i stolarnie to miejsca, w których spotkać możemy bardzo dużo różnych narzędzi. Są one wykorzystywane przez stolarzy do wykonywania wielu najpotrzebniejszych prac. Gdyby ich nagle zabrakło to cała produkcja musiałaby być nagle zatrzymana. Jednym z takich elektronarzędzi jest strugarka do drewna zwana też potocznie heblarką lub po prostu strugiem.

Narzędzia stolarza – strugarki

strugarka do drewnaUrządzenie używane do obróbki drewna jakim jest strugarka służy do tego by nadawać desce odpowiednią grubość. W związku z tym pewien rodzaj strugarek zwany jest potocznie jako grubościówka. Generalnie jest tak, że urządzenie jakim jest strugarka do drewna występuje najczęściej w dwóch wersjach. Pierwszą z nich jest wspomniana wcześniej grubościówka, której profesjonalna nazwa brzmi „strugarka do płaszczyzn”. Z kolei drugim rodzajem strugarek są heblarki do strugania kształtowego. Jak łatwo można się domyślić są one nieco bardziej skomplikowane co wynika z charakteru pracy jaki wykonują. Pierwsze strugarki jakimi posługiwali się nasi przodkowie były urządzeniami dość prymitywnymi. Oczywiste jest również to czym były napędzane. Ludzkie mięśnie wprawiały w ruch specjalne ostrze z hartowanej stali. Ostrze to umieszczone było bardzo solidnie co zapewniało trwałość całego urządzenia. Regulacja wgryzania się ostrza powodowała, że mogliśmy uzyskać deski o różnych grubościach. Nowoczesne urządzenia są bardzo często sterowane cyfrowo więc możemy uzyskiwać deski o idealnych grubościach.

Ogólnie rzecz biorąc strugarka do drewna jest jednym z podstawowych narzędzi używanych w profesjonalnych stolarniach oraz w zakładach meblarskich. Ich obecność w tych miejscach jest wprost obowiązkowa. Profesjonalną strugarkę do drewna możemy nabyć za kilka tysięcy złotych i z pewnością będzie to sprzęt najwyższej jakości.