Mało jednostek morskich posiada takie udogodnienia jak zamknięty obieg wodny. Są one z reguły montowane na dużych jachtach luksusowych, dlatego też wielu kapitanów i właścicieli mniejszych jednostek wyposaża się w urządzenia umożliwiające stworzenie obiegu wodnego na własną rękę.

Kompaktowe pompy wody do jachtów morskich

najlepsze pompy do jachtuProblemy z obiegiem wody w jachtach zazwyczaj mają związek z nieszczególnie dużą ilością miejsca na pokładzie. Duże pompy zwyczajnie zabierałyby zbyt wiele przestrzeni, więc są na małych jachtach morskich rzadkością. Znacznie częściej wybierane są natomiast kompaktowe pompy o średniej mocy, uważane za najlepsze pompy do jachtu morskiego o średnim zasięgu. Mała pompa nie jest większa od typowego akumulatora samochodowego, i może być podłączona do silnika jachtu, z którego czerpie zasilanie. Ma jednak na tyle dużą moc by mogła być używana do stworzenia pełnoprawnego ciągu wodnego na jednostce, używanego w celach sanitarnych i użytkowych. Większe pompy mogą również spełniać kilka zadań, gdyż mają możliwość podłączenia kilku osobnych ciągów wodnych. Jedna pompa może więc obsługiwać obieg ciepłej i zimnej wody, ale również i ogrzewania, lub nawet awaryjnego odpompowywania wody z wnętrza jachtu w przypadku zalania. Niektóre pompy posiadają także własne akumulatory zasilające, dzięki którym mogą pracować także przy wyłączonym silniku jednostki.

Montaż pompy może być przeprowadzony w suchym doku przez większość załóg naprawczych, bardzo niewielkim nakładem pracy. Na małych jednostkach taki zabieg może zająć co najwyżej trzy godziny, gdyż nie wiąże się z ekstensywnymi pracami przy tworzeniu nowej instalacji wodnej. Pompy nie są również drogim nabytkiem, zwłaszcza w porównaniu do cen większości sprzętu pokładowego.