Malarstwo zajmuje ludzi od tysięcy lat. Dziś sztuka kieruje się raczej w stronę abstrakcji, ale nadal nie przeminął zachwyt obrazami olejnymi na płótnie. Studenci malarstwa nadal wykonują je w swoich pracowniach, gdyż wiedzą, że bardzo ważna jest znajomość tradycyjnych technik. Co prawda można malować farbami olejnymi też na papierze, ale nie uzyskamy takiego efektu.

Przygotowanie do malowania obrazów olejnych na płótnie

obrazy olejne na płótniePrzed rozpoczęciem malowania bardzo ważne jest zaznajomienie się z narzędziami, z których się korzysta. Farby olejne wymagają używania rozpuszczalników, dlatego wiele osób rezygnuje z nich i wybiera akryl. Powstają co prawda rozpuszczalniki bezzapachowe, ale są na pewno nie tak łatwo dostępne jak na przykład terpentyna. Obrazy olejne na płótnie są wspaniałą formą sztuki, jednak pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze zdrowie. Niektórzy nauczyciele malarstwa uważają, że jedynym dozwolonym rozpuszczalnikiem jest terpentyna. Jeżeli istnieje taka możliwość dobrze jest porozmawiać z takim wykładowcą, lub zmienić pracownię. Gdy malujemy obrazy olejami na płótnie wybór rozpuszczalnika jest bardzo istotny. Terpentyna nie posiada żadnych właściwości, ponad te, które mają inne rozpuszczalniki. Bardzo ważne jest też przygotowanie miejsca pracy. Należy zadbać o porządek, wszystko powinno być pod ręką. Jeśli chcemy zadbać o środowisko, warto się zastanowić z czego jest włosie pędzla, wiewiórki syberyjskie są zagrożone wyginięciem.

Malarstwo to wspaniała rozrywka, powstaje coraz więcej miejsc, gdzie amatorsko można zgłębiać jego tajniki. Warto wziąć pod uwagę te kilka rad, by bez komplikacji rozpocząć malowanie obrazów olejnych na płótnie. Miło jest zaskoczyć przyjaciół, którzy nie byli świadomi naszej pasji do malowania. Można też zacząć tworzyć coś razem.