Każdy może wymienić jakieś zabezpieczenia przeciwpożarowe. Niektóre są po to, by czynnie brać udział w gaszeniu ewentualnego ognia. Inne mają sprawić, że nie rozprzestrzeni się on po sąsiednich pomieszczeniach, a także nie spowoduje dużych szkód. Bierne zabezpieczenia są cały czas udoskonalane, ponieważ każdy chce mieć pewność, że jego budynek jest bezpieczny. Które z takich zabezpieczeń stosować?

Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe

nowoczesne bierne zabezpieczenia przeciwpożaroweJeśli w pomieszczeniu pojawi się ogień, nie można pozwolić, by przedostał się do sąsiednich pomieszczeń. Po to właśnie są nowoczesne bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe. Do tej grupy możemy zaliczyć naprawdę dużo różnych technik oraz sposobów zabezpieczania budynku przed ogniem. Na przykład wkłady w ściany, które działają jak termoizolacja. Dzięki temu temperatura nie będzie się przedostawać z pomieszczenia do pomieszczenia. Może to być także farba pęczniejąca. W wyniku podgrzania jej objętość zwiększa się trzykrotnie. Dzięki temu farba doskonale chroni ściany. Do tych nowoczesnych zabezpieczeń zaliczymy nawet korzystanie z niepalnej termoizolacji budynku. Może to był wełna mineralna, która w kontakcie z ogniem nie pali się, lecz topi i zwiększa twardość. Są jeszcze specjalne zaprawy, które umieszcza się w miejscach przechodzenia przez ścianę rur. Nie można pozwolić na centymetr luzu, aby pomieszczenie na pewno było zabezpieczone. 

Zabezpieczanie się tym sposobem jest najlepsze, ponieważ na pewno nie zdarzy się tak, że ogień rozprzestrzeni się po całym budynku. Oczywiście jest to sytuacja czysto hipotetyczna, ale lepiej być przygotowanym. Zabezpieczenia nadają się do budynków przeznaczenia prywatnego, komercyjnego oraz publicznego. Gołym okiem nie widać, że są one zamontowane w pomieszczeniu.