Sztalugi malarskie pozornie nie różnią się od siebie szczególnie. Mają one podobną konstrukcję i dość porównywalną wielkość, dlatego tez większość artystów nie zwraca dużej uwagi na rodzaj używanej sztalugi. Zaawansowani malarze, jednak, wolą wersje o wiele bardziej profesjonalne, mające znacznie lepszą charakterystykę niż amatorskie konstrukcje.

Sztalugi dla zaawansowanych malarzy

sztaluga profesjonalnaSztalugi przeznaczone dla malarzy zaawansowanych są pozornie takie same jak prostsze odpowiedniki, gdyż ich wygląd nie rożni się szczególnie od podstawowych wersji sztalug. Jednak po dość krótkich oględzinach można stwierdzić, iż każda sztaluga profesjonalna posiada wiele różnic, dzięki którym nie tylko można ją łatwo odróżnić od amatorskich konstrukcji, ale które również w znacznym stopniu ułatwiają malarzowi dostosowanie sztalugi do własnych preferencji. Możliwość regulacji obejmuje kąt nachylenia płótna, wysokość podstawy je utrzymującej, oraz wysokość nóżek samej sztalugi. Płótno utrzymywane jest w miejscu za pomocą wygodnych, aczkolwiek bardzo silnych uchwytów, zapobiegających możliwości jego wypadnięcia ze sztalugi z jakiegokolwiek powodu. Profesjonalna sztaluga ma również mnóstwo wygodnych udogodnień, dzięki którym malowanie jest nie tylko przyjemniejsze, ale również łatwiejsze. Wiele sztalug posiada wygodnie umieszczone palety na farby, dzięki którym malarze mogą mieć większość narzędzi pod przysłowiową ręką, i nie muszą wykorzystywać dodatkowych palet.

Podobnym ułatwieniem są także stojaki na pędzle i ręczne narzędzia malarskie, działające tak samo jak integralne palety, przede wszystkim w celu zwiększenia komfortu malującego. Profesjonalne sztalugi malarskie są produkowane przez wielu producentów zaawansowanego sprzętu dla artystów, toteż łatwo je dostać we wszelkiego rodzaju sklepach z profesjonalnym wyposażeniem malarskim.