Wiele firm potrzebowało wydzielonego, zabezpieczonego miejsca by móc przechowywać zastrzeżoną dokumentację, czy nawet broń obiektową, poza zasięgiem osób niepowołanych. W tym celu często wyznaczane były osobne pomieszczenia i archiwa, choć nie we wszystkich obiektach było na tyle miejsca, by można było stworzyć takowe.

Zabezpieczona szafa na dokumentację niejawną

szafy pancerneBy spełnić wymagania ustawowe, nałożone na dokumenty niejawne czy broń obiektową, stosowano więc szafy i sejfy, zabezpieczone przed możliwością otwarcia przez osoby nieupoważnione. Wszystkie szafy pancerne i sejfy były budowane na podobnej zasadzie, choć różniły się nie tylko rozmiarami, ale również wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Im wyższy certyfikat, tym bardziej odporne były szafy. Najbardziej podstawowe odmiany służyły do składowania dokumentacji zastrzeżonej, i zwykle wykonywane były z wytrzymałego stopu stali. Bardziej odporne modele, posiadające wysokie poświadczenia bezpieczeństwa, zabezpieczane były również przed wpływem wysokich temperatur i środków chemicznych. Takowe używane były głównie do przechowywania nośników komputerowych, podatnych na uszkodzenie, zawierających poufne dane, jak również w celu składowania broni. Zabezpieczenia różniły się w zależności od modelu i posiadanego przez niego certyfikatu, aczkolwiek podstawową metoda zabezpieczenia był zamek szyfrowy, sprawdzający się dobrze niemal w każdym przypadku.

Nowocześniejsze i bardziej zaawansowane zabezpieczenia elektroniczne były używane na obiektach o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa, i widywane były głównie w najlepszych modelach szaf i sejfów. Były to głównie skomplikowane zamki szyfrowe, aczkolwiek systemy rozpoznawania twarzy czy głosu również były w nich stosowane.