Wodne pompy ciepłą są doskonałą alternatywą dla pozostałych wariantów, gdyż przez użytkowników uważane są za najwydajniejszą odmianę pomp. Mogą one bowiem działać bez zewnętrznego zasilania czy wspomagania przez cały rok, i skutecznie spełniają swoje zadanie nawet w bardzo niskich temperaturach.

Wodne pompy ciepła do domu

pompy ciepła powietrze wodaTego rodzaju pompy ciepła pobierają ciepło z wody, a więc potrzebują zbiornika wodnego w pobliżu, by pracować skutecznie i zapewniać ogrzewanie do domu do którego są podłączone. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych rodzajów pomp, ten wariant działa nawet w bardzo niskich temperaturach, i nie wymaga zewnętrznego urządzenia grzewczego by wspomagać proces przesyłu ciepła. Wpływu na jego wydajność nie ma również otaczające pompy ciepła powietrze Woda do której podłączona jest pompa nie musi mieć wysokich temperatur, aczkolwiek oczywistym jest iż pompy działają najwydajniej latem. W przeciwieństwie do pozostałych pomp, wodne warianty mogą jednak magazynować energię cieplną przez bardzo długi czas, i dostarczać ją na długo po pobraniu ze źródła. Są dzięki temu najbardziej ekonomicznym i wydajnym źródłem ciepła do urządzeń ogrzewania wewnętrznego, gdyż nie zużywają energii elektrycznej, i nie potrzebują żadnego wspomagania. Muszą być jednak odpowiednio często konserwowane, zwłaszcza jeśli zostały podłączone do zbiornika wody o nieszczególnie wysokim poziomie czystości.

Filtry owych pomp muszą być szczególnie często czyszczone, jeśli urządzenie ma pracować wydajnie i skutecznie przez cały czas, choć nie jest to czynność za bardzo męcząca, i może być wykonana w kilkanaście minut w każdym przydomowym warsztacie. Montaż takich pomp jest równie łatwy co montaż pozostałych wariantów, i nie przysparza zbyt wielu trudności.