Noworodki i niemowlęta nie potrafią się komunikować w zrozumiały dla wszystkich sposób. W ich przypadku jedynym narzędziem jest płacz, który może być zupełnie inny w przypadku uczucia głodu, bólu, nudy czy wystraszenia się.

Czy bolesne kolki dokuczają wszystkim dzieciom?

co będzie najlepsze na kolkę dla noworodkaMaluchy co prawda rodzą się z umiejętnością ssania, jednak nie zawsze radzą sobie z techniką ssania mleka. Niektóre maluchy piją mleko z piersi mamy czy butelki bardzo łapczywie, przez co w trakcie posiłku połykają znaczne ilości powietrza. Jeżeli nie wydostanie się z układu pokarmowego zaraz po posiłku, to będzie się gromadzić w układzie pokarmowym powodując dolegliwości bólowe w postaci kolek. Statystycznie ponad połowa maluchów w wielu od czwartego do dziesiątego tygodnia życia doświadcza kolek, które pojawiają się po około kilkunastu minutach od spożytego posiłku. Wielu rodziców się zastanawia co będzie najlepsze na kolkę dla noworodka, ponieważ jest to dość popularna dolegliwość w tak wczesnym wieku. Ich pojawienie się jest związane z obecnością pęcherzyków powietrza w układzie pokarmowym, które należy jak najszybciej usunąć. Najlepszym sposobem jest wykonanie delikatnego masażu brzuszka, który zaczyna się na wysokości żołądka, a kończy na podbrzuszu. Dzięki temu, powietrze wydostaje się w naturalny sposób, a mięśnie się rozluźniają, przynosząc maluchowi ulgę. Jeżeli ten sposób nie pomaga, to można zastosować specjalne środki farmaceutyczne wydawane bez recepty, które są produkowane na bazie naturalnych składników.

Maluchy same nie są w stanie poradzić sobie z kolką, dlatego tak ważna jest szybka reakcja rodziców. Maluchy dają sygnały rodzicom, które muszą się nauczyć rozpoznawać. Przede wszystkim jest to nagły i donośny płacz oraz podkurczanie nóżek.