Otaczające nas powietrze jest przepełnione zarodnikami grzybów, mikroskopijnymi bakteriami i wirusami, które osiadają na powierzchniach oraz przedostają się do naszego organizmu. Wiele z nich nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie, czy samopoczucie. Wiele jednak może wpłynąć na nie bardzo negatywnie. Patogeny i inne drobnoustroje, które cały czas wdychamy mogą powodować liczne groźne choroby.

Zalety stosowania komory laminarnej

komora laminarnaPrzed takimi czynnikami świetną ochrona może być specjalistyczny sprzęt, który nierzadko używa się w miejscach najbardziej narażonych na takie zagrożenia. Z pewnością będą nimi liczne laboratoria biologiczne oraz syntetyczne, w których to pracuje się na materiałach biologicznych o różnym pochodzeniu. Tam świetnie sprawdzi się komora laminarna – urządzenie, które tworzy jałowe warunki pracy, pozwala na stworzenie odpowiedniego środowiska pracy z niebezpiecznymi substancjami, które wymagają wysokiej czystości. Komora laminarna wykorzystuje laminarny przepływ powietrza. Ten zapobiega wzniecaniu cząsteczek w powierzchni analizowanego materiału. Jednocześnie można liczyć na stworzenie jałowych warunków pracy. tym samym analizowany materiał nie zostaje niczym zanieczyszczony, a wyniki analizy są wiarygodne. Jest to możliwe dzięki specjalistycznym lampom umieszczonym wewnątrz tego urządzenia. Wyjaławiają one wszystkie powierzchnie oraz narzędzia używane podczas badań. Specjalny filtr powietrza dodatkowo oczyszcza to, które znajduje się wewnątrz tego specjalistycznego urządzenia.

Rola komory laminarnej w wielu laboratoriach jest nieoceniona. Bez niech wykonywanie niektórych analiz byłoby w ogóle niemożliwe. Nic więc dziwnego, iż urządzenia te cieszą się tak dużą popularnością. Jest to także zasługa ich szerokiego zastosowania. Pełnia one kilka funkcji na raz. Wszystkie razem pozwalają na pracę z najgroźniejszymi materiałami.