Jeszcze kilka dekad temu bardzo niewiele osób posiadało w domu komputer, gdyż były drogie i ciężko dostępne. Obecnie komputer kupimy nawet za niecały tysiąc złotych, ale także za dziesięć czy dwanaście tysięcy złotych w zależności od modelu.

Czy tanie komputery są dobre jakościowo?

komputer biurowy do 1500Obsługa komputera, tabletu czy telefonu nie jest problemem dla większości społeczeństwa. Mamy je w domu, gdyż korzystamy z nich na co dzień w celu grania, oglądania filmów, czytania informacji czy nawet wykonywania zdalnej pracy. Jeżeli nie wykonujemy na nim żadnych specjalistycznych operacji, które wymagają odpowiednich oprogramowań, to przeważnie kupujemy tańsze modele. Podobnie postępują przedsiębiorcy, którzy muszą zaopatrzy biuro w sprzęt. Komputer biurowy do 1500 zł będzie wystarczający do przeciętnej pracy. Takie komputery najczęściej posiadają dość dużą pamięć operacyjną RAM, dzięki czemu można zapisać sporo programów i bez kłopotu na nich pracować. Liczy się także procesor, który dobrze żeby był kilkurdzeniowy, bo pozwoli na jednoczesne wykonywanie wielu zadań jednocześnie. Jeżeli w biurze ma być przynajmniej kilka stanowisk pracy, to warto zwrócić uwagę na głośność pacy komputera, aby nie generowały zbyt dużego hałasu. Jeżeli w danym biurze pracownicy często muszą wykonywać obowiązki poza godzinami pracy, to lepiej kupić przenośny model czyli laptop. Stacjonarne sprawdzą się w biurach, gdzie praca wykonywana jest tylko w siedzibie firmy. Z powodzeniem do półtora tysiąca kupimy średniej jakości komputer.

Przedsiębiorcy mogą kupować nowe komputery z przynajmniej dwuletnią gwarancją producenta lub sprzęt poleasingowy, który jest oferowany przez różne komisy i sklepy komputerowe. Takie modele są nawet o połowę tańsze od nowych komputerów.