Zabezpieczenie miejsc przeznaczonych do zabawy dla dzieci jest bardzo ważną kwestią, ponieważ są one nieświadome ewentualnego zagrożenia. Przede wszystkim odnosi się to do placów zabaw, na których prawie zawsze jest tłum maluchów.

Jak wyglądają gumowe powierzchnie na placu zabaw?

bezpieczne obrzeża gumoweDzisiejsza oferta producentów placów zabaw jest zupełnie inna niż jeszcze kilka dekad temu, gdyż pojawiło się wiele, nowych możliwości. Już nie ma topornych i ciężkich stalowych huśtawek, a jedynie drewniane lub aluminiowe, które są lekkie i bezpieczne. Jednak nie tylko liczy się jakość przyrządów zamontowanych na placu, ale także powierzchnia, na której one stoją. Jak wiadomo, dzieci często się wywracają, a na placu zabaw nierzadko spadają z huśtawek czy drabinek, zatem bardzo istotna jest nawierzchnia, która będzie amortyzować upadek. Najczęściej są montowane specjalne gumowe płyty, które na zakończeniach mają bezpieczne obrzeża gumowe. Na takiej powierzchni, maluchy są bezpieczne, gdyż w razie upadku nawet z wysokości trzech metrów, nie wyrządzą sobie krzywdy. Same płyty montowane są jak puzzle, natomiast obrzeża, które stanowią zabezpieczenie przed ich przemieszczaniem się, doczepiane są pionowo i mogą biec równo z płytami lub nieco wystawać. Są one dostosowane do montażu na zewnątrz, ponieważ wykazują wysoką odporność na działanie mrozu, deszczu, śniegu czy promieni słonecznych. Producenci obrzeży, wykonują je ze specjalnego granulatu o dużej gęstości, dzięki czemu są one odporne na uszkodzenia.

Pod względem parametrów i montażu, gumowe obrzeża łącznie z płytami są znacznie lepszą nawierzchnią niż trawa, maty przelotowe, piach czy żwirek. Ponadto są wytrzymałe i nie wymagają specjalnej konserwacji. Można je kupić bezpośrednio u producentów lub w marketach budowlanych.