Duże zapory antyterrorystyczne są, jak może sugerować nazwa, duże, dlatego nie są idealnym zabezpieczeniem do obiektów ulokowanych w centrum miasta. Zajmują bowiem zbyt dużo przestrzeni, już i tak ograniczonej, i zakłócają ruch uliczny w zbyt dużym stopniu. W takich obiektach stosowane są więc nowocześniejsze, bardziej kompaktowe rozwiązania.

Stalowe słupki antyterrorystyczne do obiektu zabezpieczonego

Słupek antyterrorystycznySłupki te są pozornie podobne do mechanicznych słupków parkingowych. Tak jak i one, słupki bezpieczeństwa umieszczane są na podstawach zakopanych w ziemi, w tym wypadku na przeszło dwa metry, oraz otoczonych betonową podstawą. Słupek antyterrorystyczny podnoszony jest po ogłoszeniu jakiegokolwiek alarmu na terenie obiektu innego niż pożarowy, aczkolwiek może być również uruchomiony ręcznie. Kilka takich słupków może całkowicie uniemożliwić przejazd każdemu rodzajowi pojazdu, nawet jadącemu z dużą prędkością. Po odwołaniu alarmu owe słupki są opuszczane do poziomu jezdni, gdzie są niemal niezauważalne. Istnieje kilka różnych wariantów owych słupków, aczkolwiek wszystkie działają identycznie, i spełniają te same zadania. Niektóre słupki są malowane w ostrzegawcze kolory, podczas gdy inne pozostają w naturalnym wyglądzie stali. W tych słupkach które wykorzystuje się jako zamiennik bram i szlabanów obecne są również odblaski, aczkolwiek należą do rzadkości w tych zabezpieczeniach.

Słupki mechaniczne należą do coraz bardziej popularnych zabezpieczeń, przede wszystkim dlatego iż nie zajmują miejsca w ogóle. Po złożeniu są niezauważalne, i nie przeszkadzają w normalnym ruchu pojazdów po drodze na której zostały zainstalowane, ani też nie muszą być ustawiane ponownie po jakiejkolwiek próbie pokonania ich przez nieupoważnione pojazdy.