To na czym śpimy ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia nie tylko fizycznego, ale także psychicznego. Jeżeli nasz materac jest już stary, wygnieciony w miejscu, gdzie najczęściej leżymy, to z pewnością się na nim nie wyśpimy.

Rodzaje materaców piankowych

materac piankowy twardyKażdy kto czuje, że niewygodnie mu się śpi, budzi się zmęczony z dokuczliwym bólem w kręgosłupie, powinien się poważnie zastanowić nad zmianą materaca. To od jego jakości zależy w dużej mierze zdrowie naszego kręgosłupa podczas snu. Jeżeli nie zapewnia nam właściwego podparcia, to powoduje nadwyrężanie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie właściwej postawy podczas chodzenia. Dla osób z takimi dolegliwościami, najlepszy jest materac piankowy twardy, który nie zapada się, a zarazem doskonale dopasowuje do kształtu ciała. Został on wykonany z wysokiej jakości pianki poliuretanowej, a na jego powierzchni znajduje się najczęściej antyalergiczny pokrowiec z miękkiej, pikowanej bawełny, który dla ułatwienia jest zapinany na zamek. Pianki wykorzystywane do materaców posiadają odpowiedni poziom elastyczności i są doskonale sprężyste, przez co śpi się nam na nich wygodnie. Nie gromadzą się w niej bakterie i roztocza, a pokrowiec dodatkowo chroni piankę przez zabrudzeniami i wilgocią. W sklepach z materacami znajdziemy modele z pianki o różnej wysokości, aby pasowały do każdej ramy łóżka. Jeżeli materac jest odpowiednio wysoki i twardy, to można nawet na nim spać na ziemi. Doskonale się sprawdza u osób cierpiących na bóle reumatyczne.

Najczęściej spotykamy materace piankowe o wysokości dziesięciu – piętnastu centymetrów, bo są uniwersalne. Jeżeli jest ona dla nas zbyt twardy, to możemy dokupić specjalną nakładkę na materac, która poprawia jakość snu i nadaje mu większej miękkości.