Posiadanie kominka w domu to dla wielu osób jedna w pierwszych rzeczy o jakich myślą, gdy przychodzi do planów na własny dom. Zarówno tradycyjne kominki murowane, jak i piecyki wolnostojące, cieszą się dużą popularnością. Pierwsze wyglądają bardziej klasycznie, te drugie jednak dają większą swobodę aranżacyjną.

Rodzaje kominków typu koza

kominki kozyPiece wolnostojące, takie jak popularna i dobrze znana koza, posiadają bardzo wiele zalet. Pierwszą jest wspomniana wcześniej swoboda w aranżacji wnętrz – kominek może stać zarówno pod ścianą, w narożniku, jak i na środku pomieszczenia. Jego zakup i montaż jest tańszy i łatwiejszy, ponieważ nie wymagają obudowy. Zamknięta komora spalania oznacza, że łatwiej jest utrzymać czystość w pomieszczeniu. Kozy to bardzo ekonomiczne źródło ciepła. Oddają ciepło całą swoją powierzchnią, a do ich opalania wystarcza tanie drewno lub brykiet drzewny. Kominek tego typu doskonale sprawdza się w domkach letniskowych, ale też w zwykłych domach, szczególnie takich z dużą otwartą powierzchnią, na przykład bez wydzielania osobnych pomieszczeń na kuchnię, jadalnię i salon. Kominki kozy mogą ogrzać nawet do 100 metrów kwadratowych, dlatego stanowią świetne uzupełnienie dla centralnego ogrzewania, a w razie jego awarii mogą go zastąpić. Kominki kozy występują w różnych wersjach: można kupić małe, żeliwne piecyki jak i większe, bardziej nowoczesne modele wykonane ze stali. Taki kominek może więc pasować do absolutnie każdego stylu wnętrza.

W poszukiwaniu kominka do swojego domu warto zainteresować się kozami. To bardzo wszechstronny typ kominka, łatwy do montażu, a także tańszy od kominków wymagających dodatkowej obudowy. Koza sprawdza się w roli zarówno ozdobnej jak i wtedy, gdy potrzeba nam dobrego, niezawodnego ogrzewania do budynku mieszkalnego.