Jak wynika ze statystyk, Polska usytuowała się na 14 miejscu w Unii Europejskiej, pod względem ilości generowanych odpadów na jedną osobę. Przeciętnie Polak w ciągu roku wytwarza aż 315 kilogramów odpadów komunalnych, a 80 procent wszystkich śmieci pochodzi z przemysłu. Za wywóz ich sporej ilości odpowiadają profesjonalne przedsiębiorstwa.

Co oferują firmy wywożące śmieci?

wywóz śmieci krakówObecnie wywóz śmierci organizowany jest odgórnie przez organy administracyjne – zatrudniają one przedsiębiorstwa do zbierania odpadów komunalnych na terenie gmin. Firmy przewożą je na składowiska, skąd pobierane są w celu przetworzenia. Takie usługi są odpłatne i zależą od ilości osób przebywających w gospodarstwie domowym. Niemniej jednak nie wszystkie odpady zabierane są przez specjalizujące się w tym firmy, gdyż chociażby za wywóz gruzu, odpadów medycznych bądź izolacyjnych należy dodatkowo zapłacić lub wynająć przedsiębiorstwo prywatnie. Wówczas za usługę zapłaci się w zależności od warunków współpracy – niektóre osoby decydują się skorzystać z opcji regularnego odbioru odpadów, wtedy cena może być nieco inna. Jeśli jednak wymagany jest wyłącznie jednorazowy wywóz, to za materiały budowlane zapłaci się około 800-1000 złotych za tonę, a w przypadku odpadów zmieszanych i komunalnych średnio 1000-1200 złotych za tonę. Podobnie zapłaci się za materiały izolacyjne. Każda firma proponuje swój własny cennik – osoby, dla których ważny jest tani wywóz śmieci Kraków może okazać się właściwym miejscem do odnalezienia niedrogiego, a dobrego przedsiębiorstwa.

Planując wyburzanie elementów budynków, należy pamiętać, że gruz nie może być składowany na prywatnym terenie bez jego właściwego zabezpieczenia przez dłuższy czas. Warto zatem skontaktować się z przedsiębiorstwami oferującymi wywóz odpadów, wycenić usługę oraz pozbyć się zbędnych pozostałości po budowli.