Drukowanie z reguły kojarzone jest z tym, że używamy do tego celu papieru oraz tonerów. Wydruki jednak niekoniecznie muszą być realizowane jedynie na papierze. Ostatnimi czasy dość często słyszy się o drukowaniu w przestrzeni trójwymiarowej. Takie drukowanie możliwe jest dzięki specjalnym drukarkom. Nie obejdzie się jednak również bez posiadania odpowiedniego filamentu, który buduje drukowany model. 

Nowe filamenty do drukarek 

filament abs plaGdy zaczęły się w sprzedaży pojawiać pierwsze drukarki 3D to już wtedy jasne było to, że drukowanie w przestrzeni trójwymiarowej będzie bardzo popularne. Obecnie drukowanie w przestrzeni 3D jest wykorzystywane w wielu branżach. Nawet zdarza się tak, że przy pomocy drukarek 3D powstają różne protezy czy też elementy związane z lecznictwem. Jednak nie bez znaczenia jest fakt, że najlepsze modele trójwymiarowe powstają z odpowiednio dobranych filamentów. Ostatnimi czasy dość dużą popularnością cieszy się filament ABS PLA. Jest to tworzywo, z którego bardzo często produkuje się najróżniejsze zabawki, figurki czy nawet sprzęt sportowy. Dużą zaletą tego materiału jest to, że jest on w stanie wytrzymywać wpływ różnych czynników. Przede wszystkim jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym możemy samodzielnie drukować najróżniejsze części czy też przydatne akcesoria. Żeby uzyskiwać najlepsze efekty warto poświęcić sporo czasu na przygotowanie modelu. 

Branża związana z drukowaniem 3D bardzo dynamicznie się rozwija. Powstają firmy zajmujące się sprzedażą różnych przedmiotów wyprodukowanych przy użyciu drukarek 3D. Również my sami możemy się w taką drukarkę zaopatrzyć. Pamiętajmy jednak o tym by dodatkowo zainwestować w odpowiednie materiały eksploatacyjne. Bez wątpienia filament ABS się do takowych zalicza.