W ramach wycieczki, zorganizowanej przez naszą szkołę mieliśmy okazję odwiedzić największą piekarnię w naszej miejscowości. Dzięki temu mogliśmy przekonać się jak powstają pyszne wypieki, które codziennie kupujemy w piekarni lub w sklepie.

Do czego służy linia do bułek?

linie do bułekMuszę przyznać, że początkowo nie byłam entuzjastycznie nastawiona do tego pomysły. Przecież istnieje tak wiele, innych interesujących miejsc, które możemy odwiedzić, a fabryka produkująca chleb i bułki nie może być fascynującym miejscem. W ostateczności samo miejsce okazało się niezwykle ciekawe. Myślę, że wielu z nas doceniło pracę jaką wkładają piekarze, abyśmy otrzymali na śniadanie świeże pieczywo. Główną atrakcją wycieczki było zobaczenie całego procesu produkcji. Zobaczyliśmy jak wyglądają linie do bułek, czyli maszyny przeznaczone do produkcji przepysznych bułeczek.Jak zdążyliśmy się przekonać wyrabianie pieczywa (i nie tylko, dotyczy to całej branży spożywczej) wymaga restrykcyjnych przepisów. Szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad bhp oraz higieny. Większość osób najbardziej zainteresowała produkcja hamburgerów. Nic dziwnego, to przysmak wielu osób. Wspomniane linie do produkcji bułek wyglądają jak typowa wielka, stalowa maszyna. Nie wiem dlaczego, ale wielu z nas spodziewało się, że bułki i w ogóle pieczywo produkowane jest w stylowych, kamiennych piecach. Jak nam wyjaśniono produkcja bułek na tak szeroką skalę wymaga ogromnych maszyn. Muszą być nowoczesne, cechować się szybkością oraz wytrzymałością, ponieważ codziennie jedna maszyna produkuje tysiące bułek.

Dlatego tak ważna jest sprawność oraz tempo całego procesu produkcji. Po zakończeniu wycieczki stwierdziłam, że zawód piekarza nie zawsze jest prosty i nieskomplikowany, ale może za to przynieść sporo satysfakcji.