Jako modelarz i zapalony fan gier bitewnych, w którymś momencie zacząłem tworzyć własne elementy makiet, które później wykorzystywałem w czasie gier. Po rozpoczęciu pracy w dużym sklepie z grami bitewnymi i planszowymi, miałem okazję nie tylko rozwinąć umiejętności, ale również połączyć pasję z pracą, tworzyć makiety do sklepowych turniejów.

Realistyczna zieleń do makiet

zieleń na makietęW zależności od zastosowania makiety, mogłem dobrać odpowiednie do niej dodatki. Elementy które były wykorzystywane podczas gry, czyli takie które miały największe szanse na uszkodzenie musiały być wykonane najbardziej solidnie. Do takich makiet wykorzystywałem więc posypkę, która po odpowiednim zdrobnieniu dawała ładny efekt mchu na powierzchni, całkiem dobrze imitując trawę, a jednocześnie była dość trudna do uszkodzenia. Przy bardziej zaawansowanych projektach używałem profesjonalną zieleń na makietę, często przypominającą nieco wykonaniem zieleń do akwariów. Miniaturowe kępki wysokiej trawy wyglądały bardzo realistycznie, dając w połączeniu z innymi elementami bardzo efektowny wygląd, podobnie jak trzcina przy oczkach wodnych czy mech, którego używaliśmy do przyozdabiania skał czy górskiego terenu. Miniatury drzew wykonane z plastiku były również idealne jako teren do gry, a po odpowiednim pomalowaniu wyglądały ładnie i przyciągały oko, choć drzewa do makiet kolejowych miały o wiele lepsze wykonanie i były o wiele bardziej realistyczne.

Jednak ze względu na dość delikatną konstrukcję i wysoką cenę stosowaliśmy je głównie w makietach pokazowych i dioramach. Również do samych figurek nierzadko używaliśmy sztucznej trawy, nie tylko jako ozdoby do podstawek, ale również do uzupełnienia wyglądu samych figurek, tworząc ze sztucznej trawy imponujący kamuflaż.