Jednym z najczęstszych problemów, jakie słyszałem od kolegów którzy chcieli zacząć zabawę z dronami, było skomplikowanie maszyn i ich sterowania. Nie dziwiło mnie to w ogóle, gdyż ci koledzy wybierali zwykle drony zaawansowane, z najwyższej półki, przeznaczone dla osób którzy mieli już doświadczenie w pilotowaniu i obsłudze drona.

Dron prosty w obsłudze

dron dla początkującychInni z kolei popełniali ten sam błąd z drugiej strony, kupując najtańsze modele ze sklepu z zabawkami, i potem narzekając na ich niskie osiągi i znikomą wytrzymałość. Doradzałem im zawsze rozwiązanie pośrodku obu tych wyborów, a mianowicie przeznaczony dron dla początkujących który będzie prosty w obsłudze a jednocześnie wytrzymały i stosunkowo zaawansowany. Było wiele takich modeli na rynku, zwłaszcza wśród dronów wyczynowych które zwykle nie posiadały bardzo wielu dodatków elektronicznych, i wiele ekip operatorów dronów właśnie na takich modelach przeprowadzało szkolenia i naukę pilotażu. Innym rozwiązaniem był dron obserwacyjny ze średniej półki cenowej, bo mimo większej ilości funkcji, były to maszyny nadal dość proste i przyjazne w obsłudze, choć znacznie różniły się od sprzętu wyczynowego, przede wszystkim charakterystyką lotu i osiągami. Przede wszystkim, każdemu zainteresowanemu zawsze doradzałem zastanowienie się nad zastosowaniem drona, i odpowiednie dobranie modelu do owego zastosowania, bo drony wyczynowe nieszczególnie nadawały się do robienia wysokiej jakości zdjęć, a modele obserwacyjne nie miały wystarczającej szybkości do startowania w wyścigach.

Zdarzały się również modele szczególnie uproszczone i skierowane przede wszystkim do nowych użytkowników. Były to głównie warianty najbardziej uznanych dronów, pozbawionych większości skomplikowanych funkcji, aczkolwiek zachowujących wszelkie zalety.