Każdy Polak podejmujący legalną pracę w Niemczech musi się rozliczać z uzyskiwanych środków pieniężnych. Ponieważ podejmuje pracę na podstawie umowy cywilno prawnej, to powoduje ona konieczność odprowadzania od niej obowiązkowych opłat i podatków w kraju, w którym pracuje.

Jak właściwie rozliczyć dochody z niemieckiej umowy?

rozliczenie dochodów z niemiecJeżeli uzyskujemy jakieś wynagrodzenie ze stosunku pracy na terenie Niemiec, to musimy opłacić obowiązkowy podatek dochodowy od osób fizycznych w kraju, w którym pracujemy, oraz w Polsce. W naszym kraju należny skorzystać z metody zwolnienia z progresją. Rozliczenie dochodów z Niemiec jest najczęściej zlecane profesjonalnym biurom rachunkowym, które kompleksowo wykonują usługę, razem ze wszystkimi możliwymi ulgami, jakie możemy odliczyć od podatku. Ważną kwestią, o której musi pamiętać każda osobą pracująca za zachodnią granicą, jest fakt, że w przypadku ewentualnego zwrotu podatku podatku z Niemiec, kwoty zwrotów rozlicza się tylko w roku, w jakim ten zwrot nam przysługuje. Oznacza to, że po upływie ostatniego dnia roku kalendarzowego, za miniony rok nie rozliczymy już zwrotu. Nie każda księgowa posiada długą praktykę w takim rozliczaniu dochodów, dlatego warto poszukać sprawdzonej, która biegle zna przepisy podatkowe obowiązujące w Polsce, ale także w Niemczech, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych błędów. Dochody u naszego sąsiada są nieco inaczej rozliczane niż u nas w kraju, dlatego też każdego roku do Urzędu Skarbowego wpływa sporo korekt dotyczących tej kwestii.

Pracując w Niemczech zarobimy dużo więcej niż w naszym kraju, ale musimy się liczyć z dodatkowymi obowiązkami podatkowymi, które nakłada na nas polski i niemiecki ustawodawca. Mimo tego, nadal sporo rodaków wybiera zatrudnienie za granicą.