Wielu rowerzystów narzeka na brak możliwości zabrania większego ładunku na trasę górską. Mogą oni co prawda załadować wszystko co potrzebne do plecaków, aczkolwiek podczas jazdy rowerowej często okazuje się iż plecak bardziej przeszkadza niż pomaga, i niejednokrotnie zaburza równowagę w trakcie jazdy, zwłaszcza jeśli jest załadowany po brzegi.

Pojemne sakwy na ramy rowerowe

sakwa na rower mtbRozwiązaniem problemu braku możliwości zabrania ładunku są sakwy, które mogą przyjmować najróżniejsze formy, aczkolwiek niemal zawsze są bardzo pojemne, i mogą być używane do przewożenia każdego ładunku, od ubrań zapasowych po części zamienne do roweru lub też prowiantu na drogę. Najpopularniejsza jest trójkątna sakwa na rower MTB, jaka jest w użyciu od wielu lat. Jest to sakwa zakładana na ramę roweru tuż pod siedzeniem, i mocowana za pomocą rzepów. Jest dość pojemna, oraz zdecydowanie wytrzymała, dzięki mocnej lnianej tkaninie, z jakiej jest uszyta. Dla bardziej wymagających rowerzystów dostępne są również większe sakwy, zakładane na kierownicę oraz na tylny bagażnik. Są one nieco podobne do sakiew i skrzyń motocyklowych, gdyż są bardzo pojemne, czasem mają po kilka przegród, i mogą być używane do przewożenia każdego ładunku, jaki jest potrzebny na danym wyjeździe. Najmniejsze sakwy mają może trzydzieści centymetrów długości i nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Największe, natomiast, mają dość duże gabaryty, i najlepiej spisują się w rowerach trekkingowych, gdyż na warunki górskie mogą być zbyt duże i masywne. Mniejsze sakwy są polecane dla wszystkich entuzjastów jazdy górskiej, gdyż mogą z powodzeniem zastąpić plecaki, i zwykle bywają bardzo komfortowymi akcesoriami. W każdym sklepie rowerowym można znaleźć bardzo odmienne sakwy, pasujące praktycznie do każdego roweru.