Pięciowodny siarczan miedzi – inaczej nazywany także sinym kamieniem – jest substancją używaną w wielu branżach. Charakteryzuje się silnym działaniem bakteriobójczym oraz wysuszającym. Możemy wykorzystać ją na wiele różnych sposobów, co czyni siarczan miedzi bardzo uniwersalnym produktem.

Wszechstronność siarczanu miedzi

siarczan miedziPięciowodny siarczan miedzi przybiera postać drobnego proszku o intensywnym kolorze kobaltu. Po kontakcie z wodą, również zmienia jej barwę na niebieską. Dzięki temu, substancja ta może być wykorzystywana w celu wykrycia obecności wody min. w alkoholach. Możliwości zastosowania siarczanu miedzi jest wiele– używa się go zarówno przy przetwórstwie i galwanizacji, jak i przy produkcji kosmetyków, barwników i farb. Szczególnie popularny jest w branży jeździeckiej, jako środek zwalczający problem gnijących strzałek w kopytach. Używa się go także w rolnictwie jako naturalnego fungicydu – czyli substancji zwalczającej różne choroby upraw wywołanych postępującym rozwojem grzybów – oraz nawozu uzupełniającego niedobory miedzi. Może stanowić także dodatek do pasz dla bydła i trzody. Roztwór wykonany z siarczanu miedzi służy także jako środek do dezynfekcji pomieszczeń inwentarskich – bardzo dobrze zwalcza on pleśń oraz inne naloty grzybowe. Bardzo niskie stężenie roztworu wykonanego z tej substancji może być zastosowana również w celu zażegnania takich dolegliwości, jak grzybica lub drożdżyca błon śluzowych. Siarczan miedzi może być używany także w domu w celach edukacyjnych – możemy z niego wytworzyć własne kryształy o pięknym, niebieskim kolorze.

Siarczan miedzi to naturalna substancja, dzięki której możemy przeprowadzić gruntowną dezynfekcję, zwalczyć rozwój grzybów i nie tylko. Podczas jej użytkowania należy jednak zachować ostrożność – jest łatwopalna, drażniąca dla śluzówek i zabójcza dla ekosystemu wodnego.