Elektrostatyczne malowanie farbami proszkowymi pozwala na dokładne pokrycie powierzchni stalowych oraz ocynkowanych. Rozwój branży lakierniczej pozwala na produkcję urządzeń pomocnych w tym procesie a jednym z najważniejszych są kabiny do malowania proszkowego. Służą one do zapewniania bezpieczeństwa i wygody pracy.

Właściwości kabin do malowania proszkowego

kabina do malowania proszkowegoW trakcie malowania proszkowego ulatniają się chemiczne gazy. Mogą być szkodliwe i niebezpieczne, dlatego ważną rolę odgrywa tutaj kabina do malowania proszkowego. Jest ona zaopatrzona w wentylatory i filtry, które pozwalają na pozbycie się gazów powstających w procesie malowania. Jest zwykle wykonana z PCV lub blachy nierdzewnej malowanej proszkowo. Może być sterowana automatycznie lub ręcznie w zależności od wielkości, modelu oraz rodzaju warsztatu, w którym jest obsługiwana. W kabinach automatycznych najczęściej seryjnie maluje się przedmioty na jeden kolor. Natomiast przy obsłudze ręcznej dużo bardziej opłaca się malować mniejsze przedmioty i zmieniać kolor farby, którą nanosi się za pomocą aplikatora i pistoletu. Kabiny, które wykonane są z pomalowanej stali łatwo jest wyczyścić a systemy filtrujące są proste do wymiany. Warto jest zaopatrzyć się w taką kabinę, aby proces malowania przebiegł jak najsprawniej i jak najmniej szkodliwie dla pracownika. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo i wygoda pracy są najważniejsze.

Zastosowanie kabin do malowania proszkowego może znacznie ułatwić ten proces. Dzięki wentylacji i filtrom, gazy powstałe podczas malowania nie unoszą się w środku a całość łatwo jest doprowadzić do porządku. Stosowanie różnych kolorów farby wymaga ich wymieniania, dlatego warto przemyśleć czy bardziej opłacalna będzie kabina automatyczna czy ręczna.