Kostka brukowa to popularny materiał stosowany w bardzo wielu miejscach, takich jak podjazd do naszego garażu, ścieżki w ogrodzie czy po prostu chodnik. Jest bardzo łatwa w utrzymaniu, trwała i długo zachowuje swój wygląd. Jednak, jak o każdą rzecz, należy odpowiednio o nią dbać i regularnie czyścić. Jak to zrobić?

Jak skutecznie wyczyścić kostkę brukową?

mycie kostki brukowejPodjazd czy ścieżki prowadzące do naszego domu często pokryte są kostką brukową. To świetny sposób na to, aby przez długie lata cieszyć się równą i efektowną powierzchnią. Jednakże, o bruk należy odpowiednio dbać, aby nie powstawały na nim trudne do usunięcia plamy czy aby nie zarastał mchem. Sposób na czyszczenie kostki różni się w zależności od jej rodzaju. Najczęściej stosowanym materiałem jest bruk wstępnie zabezpieczony przed przebarwieniami i czynnikami środowiska zewnętrznego. Samodzielnie możemy zastosować dodatkowe impregnaty, aby dobrze chroniły naszą nawierzchnię. Prawidłowo nałożony impregnat zapobiegnie nie tylko powstaniu zabrudzeń, ale także wchłanianiu wilgoci. Poza tym, umycie tak przygotowanej kostki będzie dużo prostsze. Często wystarczy do tego sama woda, najlepiej pod dużym ciśnieniem. W przypadku uporczywych plam możemy zastosować dodatkowo jakiś detergent, na przykład zwykłe mydło czy płyn do naczyń. Kiedy zdecydujemy się na dokładniejsze mycie kostki brukowej, możemy użyć też szczotki o szorstkim włosiu. Dotrze ona do każdego zakamarka, dokładnie oczyszczając go z brudu. Przyda się także podczas usuwania mchu. 

Kostkę brukową można myć na wiele sposobów. Często wystarczy do tego zwykła woda. Jeśli jednak musimy poradzić sobie z gorszą plamą, na przykład oleju, warto dodać do myjki na przykład płynu do mycia naczyń, który wymyje tłuste zabrudzenie. Na rynku dostępne są też specjalne detergenty, przeznaczone typowo do kostki brukowej.