W domowej apteczce każdego z nas znajdują się leki, które już dawno straciły swoją ważność. W niektórych szafkach będą to zaledwie dwa opakowania, w innych połowa całej zawartości. Jedni nie pozbywają się przeterminowanych leków po prostu z niewiedzy, inni zapominają. Istnieją także osoby, które po prostu nie wiedzą co z nimi zrobić.

Gdzie wyrzucać przeterminowane lekarstwa?

pojemniki na leki przeterminowaneGdzie wyrzucić przeterminowane leki? Pytanie to pojawia się bardzo często. Największy błąd jaki możemy popełnić to wyrzucenie ich po prostu do swojego kosza na śmieci. Dlaczego? Są one niebezpieczne, tak samo jak termometry rtęciowe, syropy, krople czy zużyte strzykawki. Substancje medyczne, które znajdują się w przeterminowanych lekach są zagrożeniem zarówno dla środowiska jak i samego człowieka, który mógłby się na nie natknąć. Zastanawiasz się co w takim razie robić z przeterminowanymi lekarstwami? Większość aptek jest obecnie wyposażona w pojemniki na leki przeterminowane, które możemy po prostu wyrzucić podczas wizyty w niej. Znajdują się one również w wybranych urzędach gmin, przychodniach i szpitalach. Można się ich także pozbyć oddając do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jednak z pewnością najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie wizyta w aptece. Dzięki wrzuceniu ich do specjalnych pojemników masz pewność, że ich segregacja i utylizacja przebiegnie w prawidłowy i kontrolowany sposób. Nie przyczynisz się także do wyrządzania szkód środowisku czy organizmom żywym, zarówno człowiekowi jak i zwierzętom.

Pamiętaj jednak, że do pojemnika nie powinieneś wrzucać wszystkiego co lekami nie jest. Pozbądź się więc zbędnych pudełek i ulotek wyrzucając je do kosza na papier. Jeżeli masz wątpliwości do jakiego pojemnika wrzucić tabletki, a do jakiego syropy czy maści poproś o pomoc farmaceutę bądź innego pracownika w zależności, gdzie znajduje się pojemnik.