Budując dom zadajemy sobie wiele pytań… Jakie ogrzewanie wybrać i za ile? Jaki system wentylacji jest odpowiedni i jak na tym zaoszczędzić? Rekuperacja czy raczej stare systemy wentylacji? Zastanawiać długo się nie powinniśmy. Zdecydowanie polecane, a nawet zalecane są systemy nowsze. Rekuperator to dla nas i naszego domu gwarancja zdrowia i oszczędności. Właściwie nie ma nad czym się zastanawiać, choć oczywiście warto poznać zasady działania takiego, nowoczesnego systemu wentylacji.

Rekuperator

rekuperatorRekuperator został stworzony, by zapewnić w naszym domu właściwą cyrkulację powietrza. To system właściwie przygotowanych i rozplanowanych kanałów zapewniających przepływ powietrza Kanały wentylacyjne to nie wszystko. Rekuperator to najważniejsza część systemu – tak zwana centralna wentylacyjna. Dlaczego mówi się, że rekuperacja jest lepsza niż tradycyjne systemy wentylacji? Bo jej zasadniczą cechą jest dbałość o zachowanie w naszym domu ciepła, które przy przestarzałych systemach wentylacji po prostu traciliśmy.
Podstawą nowego systemu jest gruntowy wymiennik ciepła. Wspomaga on wentylację całego domu poprzez wykorzystanie ciepła z gruntu. Jak to działa? Gruntowy wymiennik ciepła gwarantuje odzyskanie ciepła, w innych systemach traconego bezpowrotnie. To ciepło „magazynowane” przez grunt. W różnych systemach pozyskuje się je różnie: albo przez bezpośredni kontakt z gruntem, albo przez specjalne systemy niebezpośrednie (tzw. przeponowe). Budując dom lub remontując stary mamy na głowie wiele spraw. Współpracując ze specjalistami, będziemy jednak wiedzieli – na co zwrócić szczególną uwagę. Jakość materiałów i przemyślany system ogrzewania i wentylacji to podstawa.

Niesłusznie skupiamy się częstokroć na ogrzewaniu. Nie można ignorować spraw wentylacji w domu. To przecież inwestycja w naszą przyszłość. Naprawdę warto o tym pomyśleć poważnie. Kanały wentylacyjne powinny być zainstalowane w całym domu, doprowadzając świeże powietrze do każdego pomieszczenia. Można powiedzieć, że to kwestia zdrowego rozsądku.