Kilka słów na temat drewnianych blatów. Blaty kuchenne drewniane wymagają wielkiej uwagi. Nad innymi blatami wygrywają ciepłem i naturalnością. Wszystko to powoduje, że kuchnia jest przytulna.
Blaty drewniane to elegancja w aranżacji. Nadają one ciepłego klimatu, są miłe w dotyku i naturalne. Blaty takie pasują do kuchni, które urządzone są w stylu klasycznym, rustykalnym, albo włoskim. Blat kuchenny drewniany wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby mogła służyć nam w dobrym stanie przez kilka lat.

Blaty kuchenne, ale z czego?

blat-kuchennyCharakteryzują się łatwością w obróbce i renowacji, drewno można dowolnie przycinać, wielokrotnie odnawiać, malować, lub lakierować. Drewniany blat jest ciepły w dotyku, ekologiczny, a gatunki egzotyczne odporne na wilgoć. Minusami są podatność na plamienie i zarysowanie. Ponadto blaty kuchenne z drewna źle znoszą kontakt z wysoką temperaturą, odbarwiają się, są łatwopalne. Z czasem natomiast surowiec ten ciemnieje pod wpływem promieni słonecznych.
Blaty drewniane lite- wyróżnia się naturalnym usłojeniem i nierównościami. Taki rodzaj blatu pasuje zwłaszcza do kuchni rustykalnej. Natomiast blat drewniany klejony składa się z oszlifowanych, idealnie przylegających do siebie lameli. Drewniane blaty klejone są bardziej praktycznie i twardsze niż blat lity. Blat nie wypacza się, nie pęka, nie pęcznieje. Do produkcji tego wykorzystuje się wyselekcjonowane kawałki drewna.
Blaty kuchenne drewniane zabezpieczyć możemy na dwa sposoby, za pomocą lakieru lub oleju. Oba warianty dobrze zabezpieczają przed wnikaniem wilgoci i drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Olejowanie powoduje lepszą odporność przed wysoką temperaturą, natomiast lakier zapewnia dobą ochronę blatu. Lakier jest łatwopalny. Aby drewniany blat dobrze i długo nam służył, nie pozwólmy aby się przegrzewał nad piekarnikiem i zmywarką do naczyń warto zamontować specjalną listwę dyfuzyjną, chroniącą przed działaniem gorącego powietrza oraz pary wodnej.

Najlepszym rodzajem drewna stosowanego do produkcji blatów kuchennych jest: tek, merbau, iroko, tauari, palisander.