Nie ma osób, które nie lubiłyby długich spacerów po lesie, albo smacznego pikniku na zielonej i pachnącej łące, dlatego też często wychodzimy całą rodziną na świeże powietrze. Jednak gdy zaczyna robić się ciepło, w kilku miesiącach w roku niestety jesteśmy narażeni na atak kleszczy, które dla większości z nas są koszmarem, szczególnie gdy zostaną uładzone dzieci. Jak uniknąć spotkania z kleszczami oraz ryzyka zachorowania?

Jak często wykonywać badanie?

badania na boreliozę cenaBorelioza to choroba przenoszona na ludzi przez kleszcze, które zarażone przebijają naszą skórę i dobrze się w niej zagnieżdżają. Następnie, jeżeli kleszcz jest nosicielem bakterii, przenosi ją do naszego organizmu poprzez ślinę i im dłużej znajduje się w skórze, tym większe ryzyko zarażenia. Dlatego też tak ważne jest, by zaraz po powrocie z lasu lub łąki należy dokładnie sprawdzić każdą cześć naszego ciała. Po upływie 72 godzin ryzyko zachorowania na boreliozę gwałtownie wzrasta i objawia się czerwonym rumieniem w miejscu ukąszenia. U wszystkich osób z dużym podejrzeniem zakażenia wykonywane są badania na boreliozę cena wykonania wynosi średnio 100 złotych. Dzięki nim możemy potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie choroby i w razie konieczności zastosować odpowiednie leczenie. Badanie wykonuje się dopiero po upływie czterech tygodni od ukąszenia (tyle potrzebuje nasz organizm na wytworzenie przeciwciał przeciwko boreliozie), w innym przypadku wyniki mogłyby być fałszywe.

Pomimo że samo ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, może doprowadzić do poważnych powikłań. Najbardziej czujnym należy być w okresie od maja do listopada, ponieważ wtedy kleszcze zaczynają się pojawiać. Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia, możemy przed wyjściem zastosować specjalne środki przeciw kleszczom z apteki oraz szczelnie okryć ciało za pomocą pełnych butów, oraz długich spodni i koszuli z rękawem.