Stal chromowo-molibdenowa jest to stop zawierający oba powyższe związki. Dzięki ich dodatkom stal staje się trwalsza, mocniejsza, odporniejsza na rdzę i wysokie temperatury. Do czego zwykle jest ona stosowana? Jak się okazuje – do wielu ważnych komponentów.

Zastosowanie stali Cr-Mo

25CrMo4Dzięki swoim właściwościom chemicznym stal 25CrMo4 zyskała bardzo dużą wytrzymałość, dlatego służy do budowy elementów o dużym obciążeniu. Używana jest w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym i maszynowym – głównie do spawów i jako materiał do budowy fragmentów silnika. Dzięki swojej naturalnej wytrzymałości można z niej stworzyć elementy szczególnie zagrożone, takie jak osie i wały korbowe, które muszą pracować ciężko i przez cały czas działania silnika. Można też wykorzystać ją w innych elementów będących w środowisku wysokiej eksploatacji. Przykładem mogą być na przykład koła zębate i wirniki, które również mogą być wykonane ze stali 25CrMo4. Jest też podatna na hartowanie i ulepszenia cieplne, więc jest idealna do wykonywania spawów łączących w miejscach wyjątkowo zagrożonych na uszkodzenia mechaniczne. Wymaga to jednak odpowiednich umiejętności manualnych, by spaw wyglądał odpowiednio i był wystarczająco mocny. Dlatego najlepiej jest zatrudnić specjalistę, który zajmie się jego wykonaniem. Dodam jeszcze, że stal ta może być bez trudu cięta zarówno plazmą, jak i palnikiem gazowym.

Takie właśnie zastosowania ma stal 25CrMo4. Jest ona odpowiednia wszędzie, gdzie w grę wchodzi wytrzymałość zarówno cieplna, jak i mechaniczna. Jest również idealna, jeżeli szukasz stali o gwarantowanej spawalności przy podwyższonej granicy plastyczności metalu. Dlatego watro postawić zarówno na części z niej stworzone, jak i na materiał do wykonania profesjonalnego spawu.